Duyurular
Anasayfa / Genel / ÜNİVERSİTEMİZE KİMLER BAŞVURABİLİR?

ÜNİVERSİTEMİZE KİMLER BAŞVURABİLİR?

Harkov şehrinde çok büyük bir kampüs alanına sahip olan NTU, bölüm ve programlarının çeşitliliği ve eğitim kalitesi ile lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi almayı düşünen hemen her öğrenciye geniş bir eğitim yelpazesi sunmaktadır. Peki Üniversitemize kimler başvurabilir?


Lise mezunu olup bugüne kadar üniversite Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) sınavına hiç girmeyenler,
⦁ ÖSYS sınavına girdiği halde sınavda 180 puanın altında kaldığı için herhangi bir yükseköğretim kurumuna kayıt hakkı kazanamamış olanlar,
⦁ ÖSYS sınavına girip sınavda 180 puanın üzerinde not almış olmakla birlikte herhangi bir yükseköğretim kurumuna kayıt hakkı kazanamamış olanlar,
⦁ 2 Yıllık Meslek Yüksekokulu mezunu olup 4 yıllık lisans tamamlama programlarına dikey geçiş yapmak isteyenler,
⦁ Herhangi bir Türk üniversitesinde belirli bir süre okuyan ancak çeşitli nedenlerle yarım bırakmak zorunda kalanlar,
⦁ Kapatılan yükseköğretim kurumlarından yutdışındaki bir üniversiteye geçmek isteyenler,
⦁ Yüksek Lisans (Master) yapmak isteyenler
⦁ Doktora yapmak isteyenler,
Üniversitemize öğrenci olarak başvurabilirler. Bu kapsamda;
⦁ LİSE MEZUNU OLUP ÜNİVERSİTEDE OKUMAK İSTEYENLER
Türkiye’de lise mezunu olan kişilerin Üniversite eğitimi alabilmesi için mutlaka ÖSYS sınavına girmesi ve YÖK tarafından tespit edilen asgari puanı alması gerekmektedir. Lise mezunu olup çeşitli nedenlerle ÖSYS sınavına girmeyen kişiler HARKOV ULUSAL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’nin fakülte ve programlarında eğitim alabilmesi imkan dahilindedir. Böyle bir durumda program mezunlarımızın diplomalarına YÖK tarafından denklik verilmemektedir. Ancak mezunlarımızın diploması Türkiye hariç dünyanın tüm ülkelerinde geçerli ve denk diploma niteliğindedir.
⦁ ÖSYS SINAVINA GİRİP 180 PUANIN ALTINDA KALDIĞINDAN HERHANGİ BİR YÜKSEKÖĞRETİM KURUMUNA YERLEŞEMEMİŞ OLANLAR
Türkiye’de herhangi bir Üniversite’de yükseköğretim programına yerleşebilmek için ÖSYS sınavından en az 180 puan alınması gerekmektedir. ÖSYS sınavında 180 puanın altında kalan kişiler en iyi ihtimalle bir sonraki yıl yeniden sınava girmekte ya da üniversite hayalini sona erdirmektedir. HARKOV ULUSAL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ bu durumdaki öğrencilerin de eğitim alabilmesi imkan tanımaktadır. Böyle bir durumda program mezunlarımızın diplomalarına YÖK tarafından denklik verilmemektedir. Ancak mezunlarımızın diploması Türkiye hariç dünyanın tüm ülkelerinde geçerli ve denk diploma niteliğindedir.
⦁ ÖSYS SINAVINA GİRİP 180 PUANIN ÜZERİNDE NOT ALDIĞI HALDE TERCİH ETTİĞİ YÜKSEKÖĞRETİM KURUMUNA YERLEŞEMEMİŞ OLANLAR
ÖSYS sınavından 180 puanın üzerinde not aldığı halde tercih ettiği yeri tutturamayan yüzbinlerce öğrenci bulunmaktadır. Bu durumdaki öğrenciler Üniversitemizin fakülte ve bölümlerine doğrudan doğruya başvurabilirler. Böyle bir durumda program mezunlarımızın diplomalarına YÖK tarafından denklik verilmektedir. Ayrıca mezunlarımızın diploması Türkiye dahil dünyanın tüm ülkelerinde geçerli ve denk diploma niteliğindedir.


2 YILLIK MESLEK YÜKSEKOKULU MEZUNU OLUP DİKEY GEÇİŞ YOLUYLA LİSANS TAMAMLAMAK İSTEYENLER


2 Yıllık Meslek Yüksekokulu mezunları herhangi bir sınava girmeksizin Üniversitemizin 4 yıllık lisans programlarına DİKEY GEÇİŞ yapabilirler. TEKNİK BİLİMLER, SOSYAL BİLİMLER ve ADALET Meslek Yüksekokulu mezunu olan öğrenciler, İngilizce veya Rusça hazırlık dil eğitimini tamamladıktan sonra dikey geçiş yaptıkları lisans programının 3. sınıfından eğitime başlayabilirler. Ancak Türkiye’de mezun olunan MYO programı ile HARKOV ULUSAL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ve SUMY DEVLET ÜNİVERSİTESİ’nin 1. ve 2. Sınıf lisans programlarında alınan ders kredilerinin farklı veya eksik olması durumunda eksik kalan ders kredilerinin öğrenci tarafından tamamlanması gerekmektedir. Bu durumda eksik ders kredileri öğrencinin ve danışmanın talebi doğrultusunda 3. ve 4. Sınıf derslerine ilave edilir. Eksik ders kredileri tamamlanmadan öğrenci mezun olamaz. Meslek yüksekokulu mezunlarının hangi lisans programlarına DİKEY GEÇİŞ yapabileceğine ilişkin tabloya arama motorları üzerinden “ÖN LİSANS MEZUNİYET ALANLARINA GÖRE DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI” cümlesini yazarak ulaşabilmek mümkündür. Dikey geçiş yoluyla Üniversitemize kayıt yaptıran öğrencilere geçiş yapılan bölüme bağlı olarak HARKOV ULUSAL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ veya SUMY DEVLET ÜNİVERSİTESİ’nin diploması verilmektedir.
⦁ KAPATILAN ÜNİVERSİTELERDEN AYRILMAK ZORUNDA KALIP YATAY GEÇİŞ YOLUYLA LİSANS EĞİTİMLERİNİ BİR BAŞKA ÜNİVERSİTEDE TAMAMLAMAK İSTEYENLER
Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında okumakla birlikte eğitim alınan Üniversitenin kapatılması nedeniyle lisans eğitimi yarım kalan öğrenciler herhangi bir sınava girmeksizin üniversitemizin 4 yıllık lisans programlarına YATAY GEÇİŞ yapabilirler. Bu durumda olan öğrenciler, İngilizce veya Rusça hazırlık dil eğitimini tamamladıktan sonra yatay geçiş yaptıkları lisans programına kaldıkları yerden devam edebilirler. Ancak Türkiye’de yarım kalan lisans programı ile Ukrayna’daki üniversitenin lisans programları arasında ders farklılıkları veya eksiklikleri olması durumunda eksik kalan ders kredilerinin öğrenci tarafından tamamlanması gerekmektedir. Bu durumda eksik ders kredileri, öğrencinin ve danışmanın talebi doğrultusunda dönem derslerine ilave edilir. Eksik ders kredileri tamamlanmadan öğrenci mezun olamaz. Yatay geçiş yoluyla Üniversitemize kayıt yaptıran öğrencilere geçiş yapılan lisans programına bağlı olarak HARKOV ULUSAL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ veya SUMY DEVLET ÜNİVERSİTESİ’nin diploması verilmektedir.
⦁ YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA YAPMAK İSTEYENLER
Üniversitemizde hem Ukrayna vatandaşlarına hem de yabancı ülke vatandaşlarına doktora ve yüksek lisans eğitimi verilmekte ve 70 farklı uzmanlık alanında oldukça kalifiye uzmanlar yetiştirilmektedir. Söz konusu uzmanlık alanları arasında fizik, matematik, kimya, endüstri, biyoloji, ekonomi bilimleri, askeri bilimler, pedagoji, sosyoloji, tarih, milli güvenlik, makine mühendisliği, enerji mühendisliği endüstrisi, elektroteknik mühendisliği, elektrik enerjisi mühendisliği, elektrik mühendisliği, kimya mühendisliği, radio mühendisiği, alet yapımı, metroloji ve belgeleme, bilgisayar destekli ve akıllı denetim sistemleri, bilgi ve programlama sistemleri, kimya endüstrisi, gıda yağları ve yağ ikame maddeleri, yakıt ve yağ endüstrisi, refrakter metal olmayan ve silikat maddeler; biyoteknoloji, teknik elektro-kimya, ekoloji ve doğa yönetimi; işletme yönetimi ve ekonomi ve diğer pek çok bölüm bulunmaktadır. Türkiye’de herhangi bir üniversiteden mezun olup kendi branşlarında yüksek lisans ve doktora yapmak isteyenler, HARKOV ULUSAL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’nin tüm fakülte ve anabilim dallarında rahatlıkla master ve doktora yapabilirler.

EĞİTİM DİLİ
HARKOV ULUSAL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İngilizce ve Rusça dillerinde eğitim vermektedir. Öğrencilere, tercih ettikleri yabancı dili öğrenebilmeleri için bir yıl süreli İNGİLİZCE ve RUSÇA dillerinde hazırlık eğitimi verilmektedir.

 

hakkında patron

İlgini Çekebilir

KAYIT İÇİN İSTENİLEN BELGELER?

⦁ Başvuru Formu ⦁ Lise Diplomasının Aslı ve Fotokopisi (Lisans Öğrencileri için) ⦁ Transkript Belgesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.