Duyurular
Anasayfa / Genel / Değerli Öğrenciler?

Değerli Öğrenciler?

1885 yılında kurulan National Technical University – Kharkiv Polytechnic Institute (NTU-KhPI), Ukrayna’nın en eski teknik yükseköğretim kurumudur. Üniversite, 131 yıllık tarihi boyunca Ukrayna’nın bilimsel, teknik, entellektüel ve kültürel tarihinin ayrılmaz bir parçası olmuştur.
Nobel Ödülü sahibi L.D. Landau ile birlikte, N.N. Beketov, P.P. Budnikov, A.K. Valter, A.M. Lyapunov, S.P. Tymoshenko, M.D. Pilchykov, K.D. Sinelnikov, V.A. Steklov, E.I. Orlov, G.F. Proskura, I.I. Strelkov, V.M. Khrushchov, S.S. Urazovskyi, A.P. Philipov, V.I. Atroshchenko, A.S. Berezhnoi, A.M. Pidgornyi gibi dünya çapında tanınmış birçok bilim adamı, fahri doktora sahibi D.I. Mendelev ve N.Y. Zhukovskyi, NTU ile Kyiv Polytechnic üniversitelerinin kurucusu Profesör V.L. Kyrpychov ve diğer pek çok tanınmış isim NTU ile bağlantılıdır.

Harkov Ulusal Teknik Üniversitesi, mekanik, kuvvet teorisi, elektrik elektronik, teorik ve uygulamalı fizik, uygulamalı kimya, havacılık, nükleer fizik ve kriyojeni, ısı ve güç mühendisliği, traktör, tank ve dizel lokomotif yapımı ve benzeri alanlarda teknik bilimlerin doğuşuyla yakından ilintili bir kurumdur.
NTU buna ek olarak; National Aerospace University Kharkiv Aviation Institute, Kharkiv National Technical University of Radio Electronics, Kharkiv State University of Engineering and Architecture, National East-Ukrainian University (Luhansk), Sumy Physical and Technological Institute, Kremenchug State Polytechnic Institute ve Kirovograd Institute of Agricultural Engineering dahil olmak üzere yedi farklı yükseköğretim kurumunun da kurucusu olmuştur.
UNESCO tarafından en fazla puan verilen “Top 200” üniversite içerisinde NTU «KhPI» Ukrayna’daki en iyi ilk beş üniversiteden biri konumunda olup, eğitim kalitesi açısından ilk üç üniversite arasında yer almaktadır. Kharkiv Polytechnic Institute sadece bilimsel yaşamda değil toplumsal yaşamda da öncü bir kurum durumundadır. Bugünkü Ukrayna’nın ekonomik, sosyal ve toplumsal yaşantısında sayılamayacak kadar çok NTU mezununun katkısı bulunmaktadır.
2000 yılında Ukrayna Devlet Başkanı’nın talimatıyla Üniversite, Ukrayna Ulusal Yüksek Öğretim Enstitüsü unvanını almaya hak kazanmıştır. 2010 yılında ise Üniversitemize Özerk Ulusal Araştırma Enstitüsü unvanı takdim edilmiştir.
Üniversitemiz 22 akademik birimden oluşmaktadır. Sözkonusu birimler arasında ismini Ukrayna Verkhovna Rada (Yüksek Şurası)’ndan alan Guards Red Star Order Askeri Eğitim Fakültesi, 102 Fakülte, Bilgisayar Teknoloji Okulu, Poltava Polytechnic Okulu, Mektupla Öğretim Merkezi, Uzaktan ve Üniversite Öncesi Eğitim Merkezi, Disiplinlerarası Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Araştırma Geliştirme Fakültesi, İyonosfer ve Yıldırım Araştırmaları üzerine iki ayrı araştırma enstitüsü, akademik

yönetim ofisi, Yeni Bilgi Teknolojileri Merkezi de yer almaktadır.

National Technical University, gelişmiş altyapıyla desteklenen modern teknik kaynak ve donanımlara sahiptir. Bu sayede eğitimsel süreci bilimsel araştırmayla birlikte en iyi şekilde yürütme imkânına sahiptir. Kurum bünyesinde 4,500’den fazla çalışan bulunmaktadır. Üniversitede 101 farklı alanda 16,450 öğrenci eğitim görürken, 43 farklı ülkeden 1500 yabancı öğrenciye ev sahipliği yapılmaktadır. Üniversitemizde doktor ve profesör unvanlı 194 kişi, PHD ve doçent doktor unvanına sahip 800 kişi, bilim ve teknoloji alanında faaliyet gösteren 11 Onursal çalışan ile Devlet Ödüllü 12 çalışan, Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi üyesi 3 kişi, Ukrayna Bilimler Branş Akademisi’nden 17 akademisyen de dâhil toplam 1435 öğretim üyesi bulunmaktadır.
Üniversitemiz dünyanın önde gelen üniversiteleriyle bilimsel, teknik, akademik ve kültürel bağlarını kuvvetlendirmektedir. Her sene 30’dan fazla uluslararası bilimsel ve eğitimsel projeyi yürürlüğe sokmaktadır. Uluslararası bilimsel ve teknik konferanslar, forumlar, sunumlar ile fuarlar da yine üniversite bünyesinde gerçekleştirilmektedir. Aktif olarak katıldığı söz konusu uluslararası işbirlikleri göz önünde bulundurularak NTU «KhPI» defalarca bölgenin ve Ukrayna’nın en iyi üniversiteleri arasında gösterilmiştir.


NTU «KhPI» öğrencileri için oluşturulan Kariyer Merkezi’nin temel hedefleri arasında öğrenciler için aktif iş arama ve seçim yapma, istihdam olanağı bulunan işlerle ilgili bilgilendirme süreçleri yer almaktadır.
Üniversite bünyesinde 15 adet yurt, kampüs içerisinde ise 20 eğitim binası, dans ve gösteri salonlarının yer aldığı öğrenci sarayı, spor kompleksi ve son derece modern bir kütüphane bulunmaktadır.
Üniversite senatomuzun 8 Temmuz 2016 tarihli toplantısında; İSTANBUL ADLİ BİLİMLER EĞİTİM VE ARAŞTIRMA VAKFI ile Üniversite Rektörlüğü arasında işbirliği anlaşması imzalanması hususunda yetki verilmiştir. Bu doğrultuda NTU ile İSTANBUL ADLİ BİLİMLER EĞİTİM VE ARAŞTIRMA VAKFI arasında 9 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Temsilciliği anlaşması imzalanmış olup, Türkiye’den öğrenci temini hususunda VAKIF en geniş şekilde yetkili kılınmıştır.
Üniversitemizi tercih edecek öğrencilere başarılar dilerim.

Rektör
Prof. Yevgen Ivanovych SOKOL

hakkında patron

İlgini Çekebilir

KAYIT İÇİN İSTENİLEN BELGELER?

⦁ Başvuru Formu ⦁ Lise Diplomasının Aslı ve Fotokopisi (Lisans Öğrencileri için) ⦁ Transkript Belgesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.