Duyurular
Anasayfa / Genel / ASKERLİK TECİLİ?

ASKERLİK TECİLİ?

TAMAMLAMA (2 Yıllık MYO mezunları için) – LİSANS – YÜKSEK LİSANS ve DOKTORA programlarına kayıt yaptıran öğrencilerin askerlik tecil işlemleri HARKOV ULUSAL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ tarafından yapılmakta olup, öğrenci belgesinin aday öğrenci tarafından bizzat T.C. KİEV BÜYÜKELÇİLİĞİ’ne teslim edilmesi gerekmektedir.
Özel öğrenci statüsünde askerlik erteleme işlemleri ile ilgili esaslara 1111 sayılı Askerlik Kanununun 35/C ve 35/E maddeleri ile Türk Öğrencilerin Yabancı Ülkelerde Öğrenimleri Hakkındaki Yönetmelikte yer verilmektedir.
Milli Eğitim Bakanlığı’nca denkliği kabul edilen fakülte veya yüksekokullarda ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora yapmak amacıyla yurt dışına giden erkek yükümlülerin askerlik işlemleri için bulundukları bölgedeki Dış Temsilciliklerimize bağlı faaliyet gösteren Eğitim Müşavirliği / Ataşeliğine veya bunların olmadığı yerlerde T.C. Temsilciliklerinin askerlik servislerine başvurarak özel öğrenciliklerini Üniversite’den alınacak belgeyle tanıtmaları gerekmektedir. Sözkonusu öğrencilerin askerlik işlemleri ancak özel öğrencilikleri tanındıktan sonra yerine getirilebilmektedir.
Özel öğrenci olarak yükseköğrenim görenlerin askerlikleri en fazla 29; yüksek lisans ve doktora yapanların askerlikleri ise en fazla 35 yaşın doldurulduğu yılına sonuna kadar ertelenebilmektedir.
Sözkonusu kişilerin askerlikleri bir defada okulun azami öğrenim süresi kadar; (hazırlık sınıfı ve dil eğitimi hariç, 2 yıllıklar için 4 yıl, 4 yıllıklar için 7 yıl, 5 ve üzeri için 9 yıldır) azami öğrenim süresi sonuna kadar mezun olamayanların ise 1’er yıllık olarak yukarıda belirtilen yaş sınırları dikkate alınarak ertelenir.
Azami öğrencilik sürelerinin hesaplanmasında, okulların ilk kayıt yılı esas alınır (askerlik çağına girmeden kayıt yaptıranlar dahil.)
Yurtdışında yükseköğrenime başlayabilmek için dil eğitimi görmesi nedeniyle öğrencilikleri tanınanların (dil eğitimi sonrasında yükseköğrenime devam edileceğinin ispat edilebiliyor olması gereklidir) askerlikleri dil eğitiminin azami süresi kadar ertelenir. Normal eğitime başladığında azami öğrenim sürelerinin tespitinde dil eğitiminde geçen süreler dikkate alınmaz.
Özel öğrencilik işlemleri başvurusuna ilişkin bilgiler http://yogm.meb.gov.tr internet sitesinin duyurular kısmında mevcuttur

hakkında patron

İlgini Çekebilir

KAYIT İÇİN İSTENİLEN BELGELER?

⦁ Başvuru Formu ⦁ Lise Diplomasının Aslı ve Fotokopisi (Lisans Öğrencileri için) ⦁ Transkript Belgesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.